Nevzdávejte to!Návod, jak neztratit motivaci při sportu

Blog Single

Známe ho asi všichni a možná ten pocit, kdy se vám nechce dělat vůbec nic, zažíváte právě teď. Měsíc od novoročních předsevzetí, která možná nepřinesla to, co jste si na začátku roku představovali. Nechtěli jste třeba začít konečně sportovat, dostat se do kondice a zhubnout a ono nic, a tak vás to přestává bavit?

Jenže právě teď je potřeba se zakousnout a vydržet. A taky se zamyslet, proč se vám vlastně do pohybu nechce.

Většina lidí začíná se sportem obecně ne proto, že chtějí, ale spíše proto, že mají pocit, že by měli, a to není úplně správná volba. Tohle je návod, jak se sportem začít jednou a provždy.

Nejsem příznivcem toho, že kdokoli přijde po Novém roce do posilovny a řekne: vzal jsem si předsevzetí a chci začít cvičit. Pokud si vezme trenéra, který ho motivuje a provází ho po celou dobu cvičení, tak se dá říct, že je větší šance, že tento člověk u cvičení vydrží. Když ale vidím, jak už od prvního února ubývá počet návštěvníků, tak mi je jasné, že vidina předsevzetí byla mnohem silnější než vůle skutečně se sebou něco dělat.

Důvod, proč chceme začít se sportem, bychom měli nejprve najít ve své hlavě. Ale opravdu. Říct si, co chceme dělat, jaký sport by nás bavil a jestli ho opravdu chceme pravidelně provozovat. Pokud ve vás už tato myšlenka vzbuzuje příjemný pocit, tak je to dobrý začátek. Jedno z nejdůležitějších pravidel totiž je, že bychom neměli dělat sport nebo pohyb, který nás nebaví. Připravte se na to, že pohyb by vás měl provázet nejen jednou týdně, ale pokud od něj očekáváte výsledky, tak se mu musíte věnovat častěji. A upřímně, vydržíte u něčeho, co vás nebaví?

Pokud máte vybraný sport a opravdu víte, že do toho chcete jít, tak máte z poloviny vyhráno. Vyčleňte si tři dny v týdnu, které sportu chcete věnovat, a běžte si za tím. Pokud máte toto za sebou, nic vám nebrání začít. Veškerá vůle je v hlavě, a tu když vytrénujete, tak věřte, že se sportem nepřestanete a bude vás neustále bavit.

Začněte tím, že si dáte postupný a reálný cíl, který je možné splnit. Pokud jste žena a chcete zhubnout například 10 kg, uvědomte si, že to nebude hned, ale chvilku to bude trvat. Proto pokud se nedostaví výsledky okamzitě, myslete na to, že tato procedura je velice pozvolná.

Nastavte si takovou intenzitu pohybu, která pro vás bude vhodná. Určitě není dobré snažit se hýbat každý den a honit se za svým cílem. V tomto případě je mnohem lepší pozvolnější tempo, které vydržíte pravidelněji a déle. Uvědomte si, že pokud se budete hýbat každý den, do toho budete pracovat, málo spát a budete ve stresu, tělo se bude špatně regenerovat a vaše cíle se vám budou vzdalovat.

Pro ty, kteří chtějí sportovat, ale přesto si nejsou úplně jisti, zda se sportem vydrží, bych doporučil vzít si s sebou kamaráda nebo partnera, díky kterému se budete navzájem motivovat a těšit se na další sportovní okamžiky. Druhá možnost je najmout si osobního trenéra, ať už do posilovny, na golf nebo tenis. Díky němu se naučíte správnou techniku a budete se neustále zlepšovat, což člověka obecně motivuje.

To, jestli jste si vybrali vhodný sport, musíte poznat sami. Na to bohužel žádný osvědčený návod neexistuje. Položte si otázku, zda vás sport baví, nečiní vám zdravotní problémy a pomáhá vám psychicky. Pokud ano, tak jste zvolili správně. Přesto existuje pár obecných tipů, ze kterých můžete vyjít – pokud jste silnější typ, nebudete nikdy vytrvalostní běžec. Pokud jste hubenější, nikdy nebudete kulturista, a proto přemýšlejte o sportu i takto. Zkuste se vrátit do dětství a zamyslete se, který sport vás bavil, jestli spíše kolektivní, nebo jste individualisti, a rozhodujte se i podle toho. Pokud chcete hubnout a zlepšit vytrvalost, zaměřte se na kondiční sporty, jako jsou běh, plavání, kolo nebo cvičení…

A hlavně, pokud si nejste úplně jisti, vězte, že nový rok to nespasí a radši si dejte ještě na čas.

Sdílet: